Ogromne su uštede energenata (struje ili plina) koje koristite prilikom pripreme hrane uz pomoć ekspres lonca, a kraćim kuvanjem zadržavate i sve ono dobro i vredno u hrani za naš organizam, što svakako utiče i na konačni rezultat, tj. sam ukus gotovog jela. U ekspes loncu možete pripremati sve vrste supi i čorbi, variva i razne gulaše. Možda će one domaćice koje ne koriste ekspes lonac privuči i činjenica da se zbog kuvanja pod pritiskom, bez širenja pare po kuhinji i samim tim, znatno kraćeg vremena kuvanja, primetno umanjuje ponekad neprijatan miris određene hrane, kao što je na primer miris kiselog kupusa, pasulja, bakalara... Mislim da me u tvrdnjama podržavaju domaćice koje imaju naviku korišćenja ekspes lonca, a one koje nam se nisu jos pridružile, verujem da će inspiraciju za korištenje istog pronaći i u ovom receptu.
Jednu šolju običnog pasulja i pola šolje azuki pasulja dobro operite i preko noći potopite u većoj količini vode (mere su date za pripremu ručka za tri osobe).
Sledećeg dana, pred pripremu, vodu bacite, nabubreo pasulj stavite u lonac, nalijte novom, duplo većom količinom hladne vode, stavite na vatru da provri, vodu bacite i tako postupite 3 puta.
U ekspes lonac stavite dva sitno seckana veća praziluka, prelijte sa 1 dcl maslinovog ulja i dinstajte dok luk ne svene. Tada dodajte luku tri na kolutiće seckane šargarepe i dva čena belog luka (neoguljena, nakon kuvanja ih bacate). Svemu tome dodajte pasulj i pola šolje opranog ječma (geršle), prelijte sa četiri puta većom količinom vode, posolite jednom kafenom kašikom morske soli, začinite sa malo aleve paprike, malo đumbira i kafenom kašičicom suvog, mlevenog lista nane (mente).
Zatvorite ekspres lonac, pustite da provri, smanjite vatru na minimum i kuvajte pasulj jedan sat. Dosolite po potrebi. Gusto varivo je gotovo!
Oni koji su navikli kuvati sa pasuljem i meso, što je sa stanovišta zdrave ishrane naravno potpuno nepotrebno, jer pasulj sadrzi obilje proteina, primetiće da ovako spremljen pasulj nije "težak" i da puno vise prija, čak i onima koji zbog zdravstvenih problema izbegavaju namirnice koje nadimaju. Ukoliko Vam nedostaje miris i okus "nečeg suvog" možete pred serviranje u pasulj naseckati komadiće dimljenog tofu sira (sira od soje).
Primetili ste - nema zaprške! Već znate da ona nije preporučljiva u zdravoj ishrani, a svakako Vam nije potrebna u ovom receptu. Potrebnu gustinu jelu će dati ječam, a ako jedete ostatak variva od pasulja i drugi dan, moraćete da dodate vodu prilikom podgrejavanja. Ovo je jedino jelo koje podgrejavam, tj. koje jedemo i sutradan, jer pasulj je još bolji sledećeg dana!
Pasulj servirajte kao samostalno jelo uz domaći hleb ili pogaču.
Ovaj recept sam poslala za učestovanje u igrici za mesec oktobar na temu
Fantastični "Mahuna" - Trio: PASULJ, SOČIVO i BOB
divnoj domaćici Tanji!
Draga Gospodjo Milovanović,ovo tako predivno izgleda da mi voda curi na usta već kada ga gledam na fotografiji!Zaista fenomenalno izgleda i verujem da je veoma ukusno.Jeo sam tako nešto slično kod nekih prijatelja i evo sada Vi taj recept objavljujete ovde na Vašem blogu.Mi smo kod kuće pokušali jednom spremiti ovakvo varivo ali ne može da uspe baš ovako jer nije bilo spremljeno u ekspres loncu.Moramo pod hitno nabaviti ekspres lonac,ali obećali su nam neki prijatelji da će nam pokloniti pa ćemo malo pričekati do toga,a onda ćemo ovo jelo spremati dva puta nedeljno!:)
OdgovoriIzbrišiPuno je ukusniji pasulj u ekspres loncu. Mislim da se danasnji svima svideo, jer mi nista nije ostalo za sutra :(
OdgovoriIzbriši