15. kol 2010.

Domaći integralni hleb

Zdrava varijanta običnog hleba je beskvasni hleb. Pokušala sam ga u nekoliko navrata napraviti, no prirodan kvas meni ima jako neprijatan miris i jednostavno mi nije pošlo za rukom napraviti išta jestivo na tu temu. Mišljenja sam da kvasac (germa) nije toliko štetna kada se koristi sa integralnim brašnom, u odnosu na to kada se koristi sa belim brašnom, kada se smesa prilikom varenja doslovno pretvori u lepak koji oblaže naša creva i ne dozvoljava organizmu da apsorbuje hranjive materije iz hrane.
Oni koji prate ovaj blog, videli su već recept za "Integralnu pogacu" koju skoro svakodnevno pripremam. Ponekad ispečem domaći hleb sa kvascem koji može u frižideru da stoji i do nedelju dana. Naravno, može se i zamrznuti i po potrebi odmrzavati.
Mi u domaćinstvu imamo mlin za integralne žitarice i sami ih meljemo u brašno. Brašno kao i svaka namirnica, gubi vrednost u dodiru sa vazduhom i brašno se nakon nekoliko dana smatra "mrtvim". Nije štetno, ali ne sadrži sve one vredne materije koje ima u svežem stanju.
Kuhinjski mlin za mlevenje žitarica
Dakle, za pripremu hleba potrebno Vam je oko kilogram pšenice koju ćete samljeti (ili kilogram integralnog pšeničnog brašna), malo kvasca, malo soli, malo očišćenih semenki suncokreta i malo ulja.

40 gr svežeg pekarskog kvasca (kockica kvasca) stavite u sud u kojem ćete mešati hleb, prelijte sa šoljom tople vode, dodajte prstohvat smeđeg šećera i supenu kašiku brašna i ostavite da odstoji. Ako je kvasac svež, ubrzo će se početi stvarati pena i to je znak da možete početi sa pripremom. Brašno dodajte u sud za mešanje, posolite kafenom kašikom morske soli, dodajte 100 gr očišćenih semenki suncokreta i dve supene kašike suncokretovog nerafinisanog ulja i dodajte mlake vode. Prvo dodajte dve šolje mlake vode, drvenom kašikom promešajte, pa dodajte još vode koliko je potrebno da bi se testo sjedinilo. Ako Vam se učini da ste preterali sa količinom vode, dodajte jos brašna. Mešajte drvenom kašikom dok se testo ne počne odvajati od posude. Pokrite posudu krpom i ostavite na toplom mestu da se testo diže.

Nakon sat vremena testo će postići puni volumen i tada ga ponovo premesite kašikom i prebacite testo u pobrašnjenu tepsiju ili kalup, prekrijte krpom i pustite testo ponovo da naraste. Ako ste stavili testo u veliku tepsiju, ono se "razvuklo" po celoj tepsiji, pa ćete ga jednostavno podići rukama pri kraju i zarolati u veknicu. Hleb zasecite na nekoliko mesta da ne bi pukao prilikom pečenja i stavite u prethodno zagrejanu pećnicu na 180 stepeni i pecite 40 minuta.

Kada je hleb pečen, izvadite ga iz pećnice i prekrijte čistom krpom da bi malo omekšao.
I kao što sam već napisala, ako nešto preostane - čuvajte u frižideru!



Protected by Copyscape DMCA Copyright Protection

Broj komentara: 5:

  1. Odlicno :D sve si detaljno objasnila.
    interesuje me gde mogu kupiti mlin za brasno, gde ga ima u prodaji, znas li ?

    OdgovoriIzbriši
  2. Najbolju informaciju cete dobiti preko casopisa Zdrav zivot na tel.060/0 222 049. Odlicna investicija! Hvala na komentaru!

    OdgovoriIzbriši
  3. Hvala tebi na informaciji :)
    i ocekujemo jos ukusnih i zdravih recepata :)

    OdgovoriIzbriši
  4. gdje se može kupiti ovaj mlin koji je na slici gore i po kojoj cijeni, hvala

    OdgovoriIzbriši
  5. @Anonymus: Vec sam odgovorila na ovo pitanje, procitajte komentare. Hvala na poseti.

    OdgovoriIzbriši

Hvala Vam na poseti i komentaru koji ce biti objavljen nakon moderiranja! Sandra

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...